AnimeGryManga

Notice me senpai — krótko o yandere

Słodkie i niewinne na zewnątrz, agresywne i żądne mordu w środku. Do czasu. W końcu pod wpływem miłości ta zewnętrzna dobroć znika, a pozostaje obsesja i chęć zdobycia obiektu pożądania za wszelką cenę. Choć yandere nie istnieją od dziś, to tak naprawdę mało ludzi umie dokładnie określić, o co w tym wszystkim chodzi.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie tego typu postaci w świecie mangi i anime?

Jest pewne przypuszczenie, o którym wspomnę przy okazji opisu jednej z postaci. Sama geneza jest raczej sprawą dyskusyjną. Tak jak pierwsza współczesna yandere, prawdopodobnie została zainspirowana przez bohaterkę z horroru Stephena Kinga, tak wiemy, że ogólnie tego typu postacie pojawiały się już w mitologiach.

Często też można zauważyć, że yandere w wielu artykułach jest mylona z yangire, które z kolei zabijają z powodu złości, zazdrości lub traumy. Do takiego typu charakteru można przypisać Kurumi z Date a Live czy Renę Ryūgū z serii Gdy Zapłaczą Cykady. W tym wpisie chciałabym jednak nieco przybliżyć postać yandere, które znam i uważam, że są warte uwagi. Może dzięki temu lepiej będziecie mogli odróżnić te dwa typy charakteru.

Uwaga! Tekst może zawierać spoilery!

1. Yuno Gasai (Pamiętnik Przyszłości)

yuno gasai

Myślę, że większość osób kojarzy yandere z Yuno. Jest to oczywiście poprawne skojarzenie, ale ja nie uważam jej za ikonę. Główny bohater, Yuki, zostaje kandydatem na boga, ale żeby wygrać tę pozycję musi zabić pozostałych uczestników dość ciekawego i brutalnego konkursu. Jest to doskonała okazja dla Yuno, żeby chronić jej ukochanego przed innymi, zabijając każdego, kto spróbuje skrzywdzić Yukiego. Jednak ta brutalność jest nijaka w porównaniu z inną yandere, o której wspomnę w kolejnym punkcie. Parę ciachnięć i po krzyku. Trzeba jednak przyznać, że w ciele czternastolatki bardzo zwinnie walczy białą bronią i strzela z pistoletu maszynowego.

Kto nie zna tego tytułu, to polecam zapoznać się z mangą Pamiętnik przyszłości wydaną przez Waneko. Co prawda postacie drugoplanowe były ciekawsze od głównych bohaterów, a sama historia według mnie powinna się zakończyć… mroczniej? Mimo wszystko jest to obowiązkowa pozycja dla każdego kto chce lepiej poznać kim jest yandere.

2. Shion Sonozaki (Gdy Zapłaczą Cykady)

shion sonozaki

Shion Sonozaki to yandere numer jeden, jeśli chodzi o brutalność. Jednak obudziła się trochę za późno, ponieważ zaczęła mścić się na mieszkańcach Hinamizawy dopiero po zniknięciu Satoshiego — jej ukochanego. Jest też o tyle ciekawą postacią, gdyż cały ten obłęd był bardziej spowodowany syndromem Hinamizawy, niż jej osobistymi pobudkami, choć z retrospekcji dowiadujemy się, że raz podniosła rękę na Satoko — siostrę Satoshiego. W ostatnim stadium choroby, kiedy już w przyjaciołach widziała wrogów, bez wahania torturowała i zabijała każdego. Dlaczego więc lubię Shion? Ponieważ później zrozumiała swój błąd i zmieniła się.

Dla lepszego poznania tej postaci polecam zagrać w grę dostępną na Steamie lub przeczytać mangę Gdy Zapłaczą Cykady wydaną przez Waneko.

3. Yukako Yamagishi (JoJo’s Bizarre Adventure)

yukako yamagishi

Czasem jest mi bardzo przykro, że ta postać jest tak mało wspominana we wpisach dotyczących yandere. Jest prawdopodobnie pierwszą taką bohaterką występującą w świecie mangi i anime, ale niestety nie stała się taką ikoną jak Yuno Gasai. Co ciekawe Yukako była odpowiedzią mangaki na powstające w tamtym czasie moe, czyli słodkich i niewinnych dziewczynek. Chciał w ten sposób pokazać, że nawet taka osoba kiedyś może odsłonić swoją prawdziwą twarz, ponieważ nie da się być cały czas miłym dla każdego. Znając zafascynowanie Arakiego kulturą zachodu, przypuszcza się, że postać Yukako była zainspirowana główną antagonistką z powieści Misery, Annie Wilkes.

Wracając do naszej japońskiej odpowiedniczki — poznajemy słodką i miłą dziewczynę, która pod wpływem obsesyjnej miłości, zamienia się w koszmar, dręcząc każdą uczennicę zbliżającą się do ukochanego, a nawet i jego, przetrzymując w domu jak więźnia. Również tak jak Shion zaczyna rozumieć swój błąd i z toksycznej relacji zaczyna powstawać coś pięknego.

4. Toma (Amnesia: Memories)

toma

To chyba jak na razie pierwsza męska postać yandere, z którą się spotkałam i można coś więcej o niej powiedzieć. Jeśli ktoś nie grał w Amnesie to krótko wyjaśnię o co chodzi. Protagonistka trafia po kolei do czterech światów, w których jeden z czterech bohaterów jest jej chłopakiem. Poznajemy ich przeszłość, charakter i musimy zrobić wszystko, żeby utrzymać związek.

Jednym z nich jest Toma — miły i pomocny typ starszego brata. Kiedy zaczynamy grę w jego świecie, odkrywamy, że codziennie pomaga protagonistce w oczyszczeniu skrzynki e-mailowej od złośliwych wiadomości i pocztowej, w której można było znaleźć różne śmieci. Jako gracze nie jesteśmy tego świadomi, ponieważ Toma robi to wszystko w tajemnicy przed protagonistką. Niestety on sam przez to popada w obłęd i uważa, że musi chronić swoją „dziewczynę” przed światem zewnętrznym… zamykając ją w klatce dla psa. Nie będę jednak zdradzać jak to wszystko się skończyło, w końcu zależy to od naszych wyborów. Nie mogę mimo wszystko zdecydować, czy dobre zakończenie faktycznie można nazwać dobrym.

Zaczynając grę w świecie Shina (innego bohatera), można zaobserwować u Tomy pewne objawy zazdrości i już wtedy mogła się zapalić czerwona lampka, że coś jest z nim nie tak. Nie jest też tym typem yandere, który zabija i torturuje innych. Jedyne co robił, to przetrzymywał swoją ukochaną w domu, żeby nikt więcej jej nie skrzywdził. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie zakończenia wymyślona dla tej jak i innych postaci, to polecam w zagranie Amnesia: Memories dostępnej na Steamie.

5. Kaede Fuyou (Shuffle!)

kaede fuyou

Kaede nie jest tak charakterystyczną postacią jak poprzednicy, ale również miała swoje pięć minut. Całe życie mieszkała z przyjacielem z dzieciństwa, w którym po jakimś czasie się zakochała. Szanse na związek jednak zaczęły maleć, gdy w haremie pojawiała się kolejna dziewczyna, a czara goryczy przelała się, kiedy chłopak zdecydował się wybrać którąś z nich i nie była to Kaede. Potrafiła rzucić się na ukochaną jej przyjaciela lub oskarżyć o ukrycie go, kiedy w pewnym momencie zaginął.

Nie można powiedzieć, że jej obłęd był jakiś spektakularny, ponieważ pojawił się może z 2-3 razy. Mimo wszystko, te akcje to jedyna pozytywna rzecz w całej tej historii, która nadała lekkiej pikanterii. Czy mogłabym polecić grę/anime? Dla samego poznania yandere nie, ponieważ tutaj było tego bardzo mało.

Pół żartem, pół serio…

stalker x stalker

Jeśli nie lubicie horrorów i klimatów w tym stylu to mogę polecić webtoon Stalker x Stalker, który w prześmiewczy sposób ukazuje, co by się stało, gdyby dwie postacie yandere zakochały się w sobie.

Dlaczego na mojej liście pojawiły się takie, a nie inne postacie? Dzięki determinacji w dążeniu do celu wpisały się w kanon yandere, a ich działania nie były tylko jednorazowym wybrykiem. Każdy z wymienionych bohaterów na swój sposób starał się zrealizować plan i swoim zachowaniem wprowadzali nutkę tajemniczości. Mój wybór również został podyktowany znajomością wyżej wymienionych tytułów, więc jeśli znacie jeszcze inne yandere to podzielcie się w komentarzu!

Nadchodzące premiery